0

GEO5 software

Online nápověda

Stromeček
Nastavení
Program:
Jazyk:

Generování sítě

Rám "Generáror sítě" obsahuje v levé části základní nastavení pro generování sítě a v pravé části pole pro zobrazení informací o vygenerované síti.

Úspěšnou generací sítě končí zadávání topologie konstrukce - dále se modelují a počítají jednotlivé fáze budování. Při generování sítě program automaticky vygeneruje i standardní okrajové podmínky. Informace o vygenerované síti jsou zobrazeny v pravém dolním okně s varováním o problémových místech.

Správně vygenerovaná síť konečných prvků je základním předpokladem dosažení správných výsledků. Program GEO MKP má zabudovaný automatický generátor sítě, který značně usnadňuje tuto úlohu. Přesto je nutné dodržet určitá pravidla:

  • Základní hustota sítě se zadává v okně "Generátor sítě". Čím je hustší síť, tím jsou přesnější výsledky. Výpočet a vykreslování úlohy se ale značně zpomaluje. Cílem je tedy najít optimální hustotu sítě - závisí to především na zkušenosti uživatele. Určitým počátečním vodítkem mohou být sítě vygenerované v jednotlivých řešených příkladech.

Rám "Generování sítě" - síť bez lokálního zahuštění

  • Síť prvků by měla být dostatečně hustá hlavně v těch místech řešené oblasti, kde lze očekávat velké gradienty napětí (bodové podepření, ostré rohy, výruby apod.). Zahuštění sítě je možné zadat kolem jednotlivých bodů nebo linií. Je nutné, aby tento dosah zahuštění byl alespoň 3-5 násobek hustoty ve středu zahuštění a aby obě hodnoty v bodech (hustota, dosah) byly v rozumném poměru k hustotě sítě předepsané pro okolní oblast. Tím se zaručí hladký přechod mezi oblastmi s rozdílnou hustotou. Obdobně je nutné zacházet se singulárními liniemi. Je dobré u složitějších úloh nejprve provést předběžný výpočet pro hrubou síť konečných prvků a na základě analýzy výsledků provést lokální zahuštění sítě.

Zadání zahuštění sítě kolem kruhové linie

Nová síť po zahuštění kolem kruhové linie

Program používá standardně šestiuzlových trojúhelníkových prvků s automatickým vyhlazováním sítě. To zaručuje přesnost výsledků odpovídající přibližně jednou tak husté síti složené z klasických tříuzlových trojúhelníků. Pro studijní a ladící účely je v programu ponechána možnost počítat s klasickým tříuzlovým trojúhelníkem. (spínací tlačítko "Víceuzlové prvky"), které je k dispozici pouze v módu "Rozšířené možnosti programu". Stabilitní výpočty lze ale provádět pouze s šestiuzlovým trojúhelníkem. Pro výpočty nelineárních problémů by se měly tyto prvky používat zcela výhradně.

V módu "Rozšířené možnosti programu" program také umožňuje generovat smíšenou síť (trojúhelníky a čtyřúhelníky).

Vyzkoušejte si programy GEO5. Zdarma.