0

GEO5 software

Online nápověda

Stromeček
Nastavení
Program:
Jazyk:

Vítr

Tato část obsahuje parametry, které ovlivňují velikost zatížení sněhem.

Větrná oblast

  • Tato volba slouží k zjištění výchozí hodnoty základní rychlosti větru vb,0 v souladu s příslušnou národní přílohou k EN 1991-1-4. Větrnou oblast lze zvolit pomocí rozbalovacího seznamu nebo kliknutím do mapy větrových oblastí, kterou lze spustit tlačítkem "Mapa". Pokud je v rozbalovacím seznamu zvolena varianta "Vlastní", program umožňuje zadat libovolnou hodnotu zatížení sněhem. Volba větrné oblasti není v některých případech (např. EN 1995-1-1 bez zvolené národní přílohy) dostupná.

Rychlost větru

  • Hodnota představuje výchozí hodnotu základní rychlosti větru vb,0 v souladu s kapitolou 4.2 normy EN 1991-1-4 respektive 7.2 normy SANS 10160-3. Pokud je zvolena větrná oblast, je hodnota vb,0 nastavena dle této oblasti. Pro větrnou oblast "Vlastní" lze zadat libovolnou hodnotu vb,0.

Kategorie terénu

  • Kategorie terénu slouží k zadání drsnosti terénu v okolí stavby. Popis jednotlivých kategorií odpovídá příslušné normě. Při výběru kategorie terénu by se měly v souladu s kapitolou A.2 normy EN 1991-1-4 (resp. odstavci 7.3.2.6 a 7.3.2.7 normy SANS 10160-3) zohlednit též kategorie v blízkém okolí stavby.

Referenční výška budovy

  • Referenční výška budovy je automaticky zvolena programem jako nejvyšší bod střechy objektu. Pokud výška vymodelované konstrukce neodpovídá reálné celkové výšce, je možné zadat správnou hodnotu po zaškrtnutí políčka "vlastní". Referenční výška budovy by v tomto případě měla odpovídat výšce nejvyššího hřebene (resp. vrcholu) střechy.

Součinitel směru větru

  • Součinitel, který může zohlednit rozdílnou intenzitu větru dle orientace vůči světovým stranám v souladu se vztahem (4.1) normy EN 1991-1-4. Tento součinitel bývá povolen v pobřežních oblastech některých přímořských států, kde intenzita větrů vanoucích od moře výrazně převyšuje intenzitu větrů vanoucích z vnitrozemí. Doporučená hodnota je 1,0.

Součinitel ročního období

  • Součinitel, který může zohlednit rozdílnou intenzitu větru v určitém ročním období v souladu se vztahem (4.1) normy EN 1991-1-4. Tento součinitel může být povolen u dočasných staveb, u kterých se nepředpokládá celoroční využití. Doporučená hodnota je 1,0.

Měrná hmotnost vzduchu

  • Hodnota měrné hmotnosti vzduchu se používá při výpočtu maximálního dynamického tlaku dle kapitoly 4.5 normy EN 1991-1-4. Doporučená hodnota dle této kapitoly je 1,25kg/m3.

Součinitel orografie

  • Tento součinitel upravuje hodnotu maximálního dynamického tlaku při umístění staveniště v blízkosti významného svahu či kopce. Součinitel se počítá dle topologie terénu, která se zadává v samostatném okně po zmáčknutí tlačítka "Upravit". Výpočet součinitele je proveden dle kapitoly A.3 normy EN 1991-1-4 respektive SANS 10160-3.

Maximální dynamický tlak

  • Hodnota maximálního dynamického tlaku představuje tlak větru v úrovni referenční výšky budovy a je vypočtena dle návrhové normy programem na základě již zadaných vstupů. Hodnotu lze jednorázově upravit pomocí nastavení "vlastní".

Uvažovat jako hlavní proměnné

  • Pokud je zaškrtnuto toto nastavení, nebude zatížení sněhem uvažováno jako hlavní proměnné zatížení v takových kombinacích, které obsahují jiné proměnné zatížení (např. vítr, užitné). Jako hlavní proměnné zatížení bude uvažováno pouze v kombinaci obsahující stálá zatížení a zatížení větrem. V rámci doporučených nastavení by tento přepínač měl být zapnutý.

Přístřešek

  • Pokud objekt nemá trvalé stěny (otevřené stodoly, čerpací stanice) a je tedy trvale otevřený, má být zatížení větrem stanoveno jako pro přístřešky dle kapitoly 7.3 normy EN 1991-1-4 (resp. 8.4 normy SANS 10160-3). V tomto případě je nutné zadat rozsah uvažovaného součinitele plnosti. Ve výchozím nastavení je rozsah <0;1,0>, takže je zohledněn jak případ přístřešku otevřeného ze všech stran, tak přístřešku uzavřeného na závětrné straně. Pokud je přístřešek zcela otevřen ze všech stran a je zaručeno, že pod přístřeškem nebudou překážky bránící proudění větru (ani dočasné jako například skladovaný materiál), může být uvažován rozsah <0;0>. Pokud bude přístřešek trvale uzavřen zdmi tak, že vítr nemůže vanout skrz objekt, je možné použít rozsah <1,0;1,0>.

Vnitřní tlak větru

  • Vnitřní tlak větru představuje tlak či sání větru na vnitřních površích konstrukce. Toto namáhání vzniká díky prodyšnosti obvodových konstrukcí. Velikost vnitřního tlaku větru se ovlivňuje tvarovými součiniteli cpi,max a cpi,min. Hodnota cpi,max představuje tvarový součinitel pro maximální tlak uvnitř konstrukce a přidává se do zatěžovacích stavů, které obsahují pouze sání větru. Hodnota cpi,min představuje tvarový součinitel pro maximální sání uvnitř konstrukce a přidává se do zatěžovacích stavů, které obsahují tlak větru na vnější povrch konstrukce. Výchozí hodnoty vycházejí z Poznámky 2 k odstavci 7.2.9(6) normy EN 1991-1-4 (resp. 8.3.9.6 normy SANS 10160-3). Přesné hodnoty tvarových součinitelů lze získat postupem uvedeným v těchto kapitolách. Zatížení vnitřním tlakem větru se vkládá stejně jako zatížení vnějším tlakem na horní pásnice (krokve) vazníků. Vnitřní tlak větru se neuvažuje u přístřešků, neboť tvarové součinitele pro přístřešky jsou tvořeny součtem vnitřních a vnějších tlaků. Zohlednění vnitřního tlaku větru při návrhu konstrukce je doporučeno.

Část "Vítr" generátoru zatížení